7 pierwotnych form ruchu.

Zacznijmy od podstawowych (pierwotnych) form ruchu. Czy wiesz, czego powinniśmy się nauczyć od przodków?

Na pewno nieraz słyszałaś określenie “trening funkcjonalny”. To, najprościej rzecz ujmując, ćwiczenia wzorowane na codziennych czynnościach, które pozwolą nam zadbać o zdrowie i wyrzeźbić mięśnie. Podstawą są tu wielowarstwowość ćwiczeń (przeciwieństwo stosowanych w kulturystyce ćwiczeń izolowanych) oraz funkcjonalność (użyteczność naśladująca ruchy życia codziennego).

Jednak nie o zaletach treningu funkcjonalnego chciałam Ci dziś opowiedzieć. Dzisiaj skupię się na tym, co jest jeszcze niejako “przed” treningiem funkcjonalnym – na 7 absolutnie podstawowych ruchach, z których wywodzą się wszelkie inne ruchy i ćwiczenia. Primal movement patterns.

Oto 7 pierwotnych ruchów:

  1. Przysiad (ang. Squat) – również: przykucnięcie, w kucki, kucać. Człowiek pierwotny musiał kucać, by przesuwać ciężkie przedmioty czy budować schronienie. Dziś nadal używamy tego ruchu by skorzystać z toalety, usiąść na krześle czy wsiadając/wysiadając z samochodu.
  2. Skłon (ang. Bend) – również: zgięcie, pochylenie. To forma wykorzystywana przez naszych przodków przy budowie schronienia, podnoszeniu różnych przedmiotów i przygotowaniu pożywienia. Dziś używamy jej podnosimy dzieci lub przedmioty (zakupy!). To forma szczególnie często używana w niektórych zawodach, jak pielęgniarki czy pracownicy budowlani. Skłony to integralna część naszego życia i technika jest tu szczególnie ważna, gdyż pochylając się nieprawidłowo, bardzo łatwo o kontuzje, szczególnie kontuzje pleców.
  3. Wypad (ang. Lunge) – również: gwałtowny ruch do przodu. Wypad jest nieodzowny w poruszaniu się do przodu. Naszym przodkom służył świetnie w pokonywaniu trudnego terenu z wieloma przeszkodami. W czasach współczesnych głębokie wypady używane są głównie w sportach (od codziennych ćwiczeń fitness do zaawansowanych konkurencji, gdzie nieprawidłowo wykonany może skutkować kontuzją ramienia/barku ze względu na kompensację).
  4. Pchnięcie (ang. Push). Pchnięcie dla naszych przodków było kluczowym rodzajem ruchu w przesuwaniu ciężkich obiektów w trakcie budowy schronienia, a także mogło odgrywać decydującą rolę np. w walce. Ruch ten świetnie zna każdy, kto pracował ze zwierzętami na farmie i miał okazję zamykać je w zagrodach, gdzie musiał od czasu do czasu “przekonać” do przesunięcia się jakąś upartą krowę czy owcę. A jeśli pchasz choćby ciężki wypchany wózek, który nagle i niespodziewanie się zatrzyma, wówczas docenisz napięte mięśnie stabilizujące, bez których ryzykujesz kontuzję pleców.
  5. Przyciągnięcie (ang. Pull). Gdy polowanie zakończyło się sukcesem, nasz przodek musiał zaciągnąć zwierzynę w bezpieczne miejsce. Dosłownie – zaciągnąć! Z czasem i rozwojem cywilizacji (łodzie), wiosłowanie stało się czynnością opartą na tej formie ruchu.
  6. Skręt, rotacja (ang. Twist). Rotacja to nieodzowny komponent większości funkcjonalnych czynności. Skręt rzadko jest czynnością samą w sobie, zazwyczaj jest składową, czy wręcz katalizatorem, innych pierwotnych form ruchu. Przykładem niech będzie rzut, który w czasach pierwotnych był podstawą polowania czy obrony. Rotacja, szczególnie mięśni grzbietu, cechuje niemal każdy ruch funkcjonalny, a połączenie rotacji i skłonu to najczęstsza przyczyna urazów pleców.
  7. Krok, chód (ang. Gait). Spacerowanie, chodzenie, jogging czy bieg technicznie rzecz ujmując są różnymi rodzajami kroku. Pierwotni ludzie używali chodu, by przenieść (lub przeciągnąć) upolowaną zwierzynę do kryjówki, w nieco nowszych czasach bieg często wykorzystywany był, do dostarczania wiadomości (jako pamiątkę i świadectwo tamtych czasów mamy dzisiaj maratony), podczas gdy sprint wielu uratował życie w trudnych sytuacjach nagłej ucieczki przed drapieżnikiem czy niebezpieczeństwem.

Kiedy dziecko jest “przepychane” zbyt szybko przez fazę pełzania na brzuszku oraz raczkowania i zbyt wcześnie zachęcane do chodzenia przy użyciu wspomagaczy takich jak kojec czy chodzik (tak, jestem absolutną przeciwniczką tych “ułatwiaczy”), mięśnie nie uczą się, jak właściwie ze sobą współpracować. W konsekwencji wielu dorosłym brakuje umiejętności motorycznych, nie mają też dobrze rozwiniętej równowagi, ponieważ nie rozwinęli się prawidłowo w dzieciństwie. Aby odzyskać zdolność prawidłowego poruszania się, włącz w swój program treningowy ćwiczenia na dużej piłce rehabilitacyjnej. Ćwiczenia te uaktywnią głębokie mięśnie stabilizujące grzbiet oraz dno miednicy, pomogą Ci wzmocnić mięśnie i chronić się przed kontuzjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *